Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Kuśnia i Ruda, Szczyra, Lipczynka, Chrząstowa, Dobrzynka - kajaki i spływy kajakowe

Spływy kajakowe Ruda

Rzeka Ruda i rzeka Kuśnia

Rzeka Ruda i Kuśnia to jeden z najładniejszych po Modrej dopływów górnej Brdy. Krystaliczna woda i mnogość ryb świadczy o ich walorach i dzikości. Położona jest w południowo zachodniej części województwa pomorskiego. 20 kilometrowa rzeka Ruda wypływa z zarastającego jeziora źródliskowego  w okolicach jeziora Dymno.

Spływy kajakowe Ruda – informacje ogólne:

Start: Płocisz

Zakończenie: Brda

Długość spływu: 20  km

Czas spływu: 1 dzień

Spływ kajakowy z dziećmi: TAK

Ilość przenosek: 0

Kajaki: jedynki i dwójki

Spływ Ruda – opis szlaku

Spływ kajakowy rzeką Rudą to trasa mało uczęszczana. Jeszcze kilka lat wstecz, pływały po niej tylko kluby kajakowe.

Spływy kajakowe Ruda są jednodniowym oderwaniem się od cywilizacji. Najładniejszy odcinek pomiędzy Suszką a Rudnikami w gminie Przechlewo, stwarza wrażenia, zatrzymanego w czasie leśnego świata. Majestatyczne suche drzewa zdają się przypominać o tak silnych żywiołach jak woda, wiatr i słońce.

Opis szlaku do pobrania – szlak Kuśni i Rudej

Spływy kajakowe Ruda – spływ jednodniowy

Start z miejscowości – Płocicz – (2 godziny) – Most przy leśnictwie Wiśnica – (3 godzin) – Suszka – (1,5 godziny) – Rudniki – (1 godzina) – Most Garbaty (Brdą pod prąd 500 metrów)

Ciekawostki:

Od 2007 roku Spływy kajakowe Ruda odbywają się również w okresie jesienno – zimowym.

 

Spływy kajakowe Szczyra

Rzeka Szczyra

Rzeka Szczyra to lewy dopływ Gwdy o długości około 30 km. Położona jest w północno – zachodniej Polsce i stanowi granicę między województwami: pomorskim i wielkopolskim. Do 1945 rzeka Szczyra znana była pod nazwą Zierfließ, dopiero w 1949 ustalono jej polską nazwę.

Spływy kajakowe Szczyra – informacje ogólne:

Start: Prusinowo – Krzemieniewo

Zakończenie: Ledyczek

Długość spływu: 20  km

Czas spływu: 1 dzień

Spływ kajakowy z dziećmi: NIE

Ilość przenosek: 0* (lub w zależności od ilości zwalonych drzew na trasie)

Kajaki: jedynki i dwójki

Kajaki Szczyra – opis szlaku

Spływ kajakowy rzeką Szczyrą to bardzo ciekawy odcinek dla wszystkich kajakarzy. Na trasie można spotkać bardzo dużo zwalonych drzew, które w większości są tak spróchniałe, że można taranować je kajakiem. Nie jest to jednak spływ kajakowy z dziećmi, ponieważ rzeka Szczyra jest stosunkowo głęboka, a zwalone drzewa mogą okazać się nie lada przeszkodą dla naszych milusińskich.

Rzeka Szczyra ma sporo prostych odcinków i bez większych przeszkód można ją spłynąć “dwójkami”. Po 40 minutach od startu dopływamy do mostu wojskowego na leśnej drodze (okolice Bruszkowa). Następnie spływ kajakowy ciągnie się odcinkiem leśno -łąkowym. Przed dopływem Chrząstowy jak i po połączeniu tych rzek Szczyra ma cały czas wysoki poziom wody – powyżej 60 cm. Przed Lędyczkiem natrafimy na kilka bystrzy i kilka ciekawych zwałek, ale cały czas rzeczka jest otwarta tak dla “jedynek” jak i “dwójek”.

Spływ kajakowy zakończyć możemy już na początku Lędyczka po lewej stronie – na drewniany pomoście, lub po prawej – wiatka i znak parkingowy. Po przepłynięciu głównego mostu w Lędyczku, znajduje się główne pole biwakowe na skarpie po lewej stronie.

Spływy kajakowe Szczyra – spływ jednodniowy

Krzemieniowo – Ledyczek (8h)

Spływy kajakowe Lipczynka

Rzeka Lipczynka

Rzeka Lipczynka to lewy mało uczęszczany przez kajakarzy dopływ Brdy o długości szlaku wodnego 23 km.i długości szlaku kajakowego ok. 18 km. Rzeka jest wąska z miejscami z szybkim nurtem, dlatego w szczególności polecana jest wprawionym wodniakom, którzy są chętni do zmierzenia się z licznymi przeszkodami na szlaku.

Spływy kajakowe Lipczynka – informacje ogólne:

Start: Lipczynek

Zakończenie: Brda

Długość spływu: 18  km

Czas spływu: 1 dzień

Spływ kajakowy z dziećmi: NIE

Ilość przenosek: 1

Kajaki: jedynki i dwójki

Kajaki Lipczynka – opis szlaku

Spływ kajakowy Lipczynka to mało uczęszczany odcinek, idealny dla miłośników zwałek. Tamy borowe, powalone drzewa, braki wody często występują na tej trasie i są „atutem” tego szlaku.

Spływ kajakowy rozpoczyna się leśnym odcinkiem, który ciągnie się aż do mostu na drodze asfaltowej – trasa Przechlewo – Borowy Młyn. Następnie wpływamy w odcinek leśno – łąkowy, gdzie trasa może zając ok. 8 do nawet 10 h.

Za Łubianką rzeka Lipczynka płynie w głębokim wąwozie. Dopływamy do mostu kolejowego (linia kolejowa jest nieczynna). Pod mostem jest szybka bystra, a  dalej do Dąbrowy znowu spokojna. Rzeka Lipczynka jest dość szeroka nawet na kajaki “dwójki”. Po obu jej stronach mamy wysokie skarpy. Przed młynem w Sąpolnie czeka nas przenoska. Za młynem – pod mostem drogowym na trasie Przechlewo – Konarzyny, szybkie bystrze. Po 20 minutach wpływamy do Brdy. Spływy kajakowe Lipczynka to trasa, która dla „jedynki” zajmuje około 6-10 godzin.

Opis szlaku Lipczynki (mapa spływu Lipczynką) – do pobrania : szlak Lipczynki

Spływy kajakowe Lipczynka – spływ jednodniowy

Lipczynek –Brda (6-10h)

Spływy kajakowe Chrząstawa

Rzeka Chrząstowa

Rzeka Chrząstowa to rzeka na Pojezierzu Krajeńskim. Swoje źródła ma w okolicach wsi Biskupica, a w pobliży Czarnego Jeziora uchodzi do Szczyrej.

Spływy kajakowe Chrząstowa – informacje ogólne:

Start: Droga Barkowo-Debrzno

Zakończenie: Lędyczek

Długość spływu: ….  km

Czas spływu: 1 dzień

Spływ kajakowy z dziećmi: TAK

Ilość przenosek:

Kajaki: jedynki

Kajaki Chrząstowa – opis szlaku

Rzeka Chrząstowa jest szczególnie rekomendowana miłośnikom dziczy. Spływ kajakowy rozpoczyna się z drogi Barkowo – Debrzno (GPS N 53.599511 E 17.181802). Kilka kilometrów płyniemy łąkami – szlak jest niezwykle trudny. Mogą nim płynąć wyłącznie kajaki jedynki. Niedostępne brzegi, bagnisto – łąkowe. Przepływamy pod starym mostem i po 0,5 godziny dopływamy do mostu na drodze Uniechów – Debrzno (GPS N 53.589576 E 17.155768) Zaczyna się w większości leśny odcinek z większą ilością zwałek. Na kolejnym etapie rzeka Chrząstowa rozgałęzia się w dwóch miejscach by ponownie się połączyć w jednym korycie. Urokliwy leśny odcinek. Po godzinie dopływamy do mostu na drodze do Pędziszewa (GPS N 53.573912 E 17.101218). Rzeka Chrząstowa za mostem jest jeszcze wąska ale z czasem przechodzi w coraz szersze rozlewisko – Po obu stronach ładne widoki leśne. Dopływamy do Elektrowni w Nierybiu (GPS N 53.564304 E 17.079266) Droga z Cierzni. Natrafiamy na dwie niedogodne przenoski – pierwsza przed tamą a druga chwilę po – rzeka na całej szerokości przegrodzona jest siatką. Dalej spływ kajakowy ciągnie się wąskim odcinkiem, który już przed tamą przechodzi w szerokie rozlewisko najeżone sterczącymi z wody pniakami drzew. Przenoska przed główną drogą – Człuchów Lędyczek na tamie (GPS B 53.559229 E 17.0296670) Po chwili dopływamy do głównego mostu – Buszkowo. W okolicach Buszkowa rzeka Chrząstowa wpada w leśne ostępy i pierwszym miejscem gdzie można zakończyć spływ jest Lędyczek.

Spływy kajakowe Chrząstowa – spływ jednodniowy

  • Droga Barkowo-Debrzno –Lędyczek (8-10h)

Spływy kajakowe Dobrzynka

Rzeka Dobrzynka

Rzeka Dobrzynka to rzeka w środkowej Polsce o długości ok. 25,4 km. i maksymalnej głębokości 1,4m. Jest to lewy dopływ Neru. Źródła rzeki znajdują się we wsi Górki Duże a ujście w granicach administracyjnych Łodzi. Rzeka Dobczynka jest czytsa u źródeł, z czasem jednak woda jest zanieczyszczona organicznie zanieczyszczeniami wiejskimi oraz nadmiernie użyźniona wypłukiwanymi z gleby nawozami. Jedynie w dolnym biegu rzeka Dobrzynka jest silnie zanieczyszczona, lecz budowa oczyszczalni ścieków, sprawiła, że z roku na rok jej stan wód się poprawia.

Spływy kajakowe Dobrzynka – informacje ogólne:

Start: Rozworów

Zakończenie: Łódź

Długość spływu: 20  km

Czas spływu: 1 dzień

Spływ kajakowy z dziećmi: TAK

Ilość przenosek: 1

Kajaki: jedynki i dwójki

Kajaki Dobrzynka – opis szlaku

Rzeka Dobrzynka jest płytka, dzika i mocno zwałkowa, mająca swe źródła w okolicach Myśligoszczy. Spływ kajakowy utrudniony jest tu ze względu na niskie poziomy wody. Najlepiej rozpocząć spływ w okolicach Rozworów – omijamy w ten sposób ew. przenośkę na spiętrzeniu, sztucznym rzeki.

Spływy kajakowe Dobrzynka – spływ jednodniowy

Rozworów – Łódź (6-8 h)

Rzeka Dobrzynka dodatkowe atrakcje:

Jakość wód jest bardzo dobra, dlatego w Sereczynie funkcjonuje gospodarstwo rybackie, które oparte zostało o odnowione stawy dawnego PGR-u.

 

Zarezerwuj kajaki

Zostaw wiadomość