Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Gwda - kajaki i spływy kajakowe

Spływy kajakowe  Gwda

Rzeka Gwda

Rzeka Gwda swoje źródła ma na Pojezierzu Południowopomorskim. Jest prawym dopływem Noteci o długości 145 km i powierzchni dorzecza 4943 km kw. Pod względem czystości należy do II klasy elementów biologicznych. Rzeka niemal w całości chowa się w rozległej puszczy. Jej dorzecze tworzy rozbudowaną, atrakcyjną sieć szlaków wodnych o średnim nurcie z częstymi przeszkodami w korycie.

Rzeka Gwda wypływa wprawdzie z południowego brzegu jeziora Wierzchowo, niemniej jednak spływy kajakowe rozpoczynają się na jeziorze Wielimie i ciągną aż do Ujścia.

Spływy kajakowe Gwda – informacje ogólne:

Start: Gwda Wielka  

Zakończenie: Ujście

Długość spływu: 136  km

Czas spływu: 5 dni

Spływ kajakowy z dziećmi: NIE

Ilość przenosek:

Kajaki: Vista, Carolina 14, Expression 1

Spływ Gwda – opis szlaku

Rzeka Gwda jest atrakcyjnym szlakiem, idealnym na spływ kajakowy. To niezapomniana wakacyjna przygoda dla średnio zaawansowanych kajakarzy. Na przebycie całej trasy potrzeba około 5 dni, aczkolwiek można również zdecydować się na spływ jednodniowy.

Spływ Gwda stanowi niezapomniane przeżycie, ponieważ rzeka przepływa w głównej mierze przez lasy liściaste. Woda w tych miejscach ma ciemniejszy kolor i jest dość głęboka. Piękne widoki zachęcają do fotografowania. Spływ kajakowy Gwda to przygoda na odludziu. Liczne jeziora na szlaku urozmaicają tylko krajobraz i dodają mu uroku.

Pola biwakowe znajdują się w m.in. okolicach Krępska oraz Lędyczka. Doskonale wyposażone sprawiają, że w pełni możemy odpocząć po kilkugodzinnym wiosłowaniu.

Spływy kajakowe Gwda – spływ jednodniowy

  • Gwda Wielka – Lędyczek (5-6 godzin)

Spływy kajakowe Gwda – spływ kilkudniowy

  • Dzień pierwszy – Drężno (pole biwakowe z dostępem do sanitariatów) – Gwda Wielka – łąka przy moście drogowym(12 km)
  • Dzień drugi – Gwda Wielka – Lędyczek (dwa pola biwakowe – przed mostem i większe za mostem – z wiatą i dostępem do domków, sanitariatów), (30 km)
  • Dzień trzeci – Lędyczek – Ptusza (30 km)
  • Dzień czwarty – Ptusza – Krępsko (15 km)
  • Dzień piąty – Krępsko – Piła (20 km)

Ciekawostki:

Decydując się na spływ kajakowy Gwda należy mieć na uwadze, że na odcinku pomiędzy Gwdą Wielką a Dobrzycą, w jej nurcie występują liczne, duże głazy i kamienie, a w okolicach jeziora Wielimie zwalone drzewa.

Rzeka Gwda ma niedostępne brzegi, dlatego są one schronieniem dla okolicznego ptactwa, często będącego pod ochroną.

Zdjęcia:

Gwda - spływy kajakowe

 

 

Zarezerwuj kajaki

Zostaw wiadomość