Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Czernica - kajaki i spływy kajakowe

Spływy kajakowe Czernica

Rzeka Czernica

Rzeka Czernica to rzeka w północno-zachodniej  Polsce. Jeden z sześciu lewych dopływów Gwdy (zobacz spływ Gwda), o długości 55 km i powierzchni dorzecza 528 km. Swoje źródła ma na Pojerzerzu Bytowskim, we wsi Miłocice, na południowy zachód od Miastka.

Rzeka Czernica płynie przez Równinę Charzykowską i lasy na Pojezierzu Krajeńskim, a do Gwdy uchodzi poniżej wsi Lubnica.  

Spływy kajakowe Czernica – informacje ogólne:

Start: Sporysz

Zakończenie: Sarniak / Węgorzewo Szczecinieckie

Długość spływu: 50 km

Czas spływu: 1 lub dwa dni w zależności od doświadczenia

Spływ kajakowy z dziećmi: TAK

Ilość przenosek: 0

Kajaki: Vista, Sprinter, Expression 11, Carolina 14

szlak Czernicy (1) Pobierz opis szlaku (mapa szlak Czernicy)

Spływ Czernicą – opis szlaku

Rzeka Czernica  to rzeka upstrzona przeszkodami. Nie jest to woda leniwa a liczne bystrza urozmaicają spływ. Trzeba niezłego wysiłku by spływ Czernicą zrealizować w jeden dzień. Najlepiej podzielić go na dwa etapy. Prawie przez całą długość rzeka Czernica płynie przez lasy. Czysta i mało uczęszczana. Brak typowych miejsc biwakowych czy wyznaczonych postojów. Przez zalesienie na brzegach i mnogość zwierzyny łatwo pokusić się o zrobienie ciekawych zdjęć. Pierwsze dobrze zorganizowane pole biwakowe jest na tak zwanym „Sarniaku” przed Czarnem. Jest wiata a zgodę na nocleg czy pozostawienie na pobliskim parkingu samochodów, wydaje Nadleśnictwo. Spływy kajakowe Czernica mają szanse stać się coraz bardziej popularne. Woda przez cały rok jest zimna, więc nawet w upalne dni można wychłodzić ciało. Coraz większa liczba zwalonych drzew (przed Czarnem) sprawia, że ryby a za nimi wędkarze wybrali ten właśnie odcinek. Dopływając do Czarnego, można zrobić zakupy (do sklepów kilkadziesiąt metrów) jak również odpocząć pod wiatami. W samym Czarnem kierujemy się lewą odnogą Czernicy. Spływ Czernicą dostarcza więc nie tylko wrażeń, ale również innych atrakcji.

Spływy kajakowe Czernica – trasa jednodniowa

Sporysz- Sarniak (6-7 godzin)

Spływy kajakowe Czernica – spływ dwudniowy

  •  Sporysz – Sarniak (6-7godzin)
  •  Sarniak – Węgorzewo Szczecinieckie (już na Gwdzie)

Zdjęcia:

Czernica - spływy kajakowe

Zarezerwuj kajaki

Zostaw wiadomość