Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Bukowina i Łupawa - kajaki i spływy kajakowe

Spływ Kajakowy Łupawa

Rzeka Łupawa

Rzeka Łupawa znajduje się na pojezierzach Pomorza Zachodniego, wśród wysokich, przekraczających niekiedy 100 mnpm, wzgórz. Jej długość wraz z Obwodówką wynosi 98,7 km, a powierzchnia zlewni 924,5 km.  Rzeka Łupawa w górnym biegu przepływa po pofałdowanym terenie moreny czołowej dochodzącej do 250 mnpm. Biegnie między porośniętymi bukowymi lasami, wzgórzami, kierując się ku płaskiej i słabo zalesionej Wysocyźnie Damnickiej. Opuszczając górny bieg Łupawa nie spotyka już na swojej drodze przeszkód, zasilając płytkie, odcięte od morza Jezioro Gardno, z którego krótkim przesmykiem uchodzi bezpośrednio do Bałtyku.

Spływ Łupawą jest godną polecenia przygodą dla zaawansowanych kajakarzy, którym nie przeszkadza woda w kajaku, nie boją się ewentualnej wywrotki i wiedzą jak załatać dziurę w swoim kajaku. Rzeka Łupawa jest dzika, przypomina rzekę górską, na której bystrzy i przeszkód jest znacznie więcej niż spokojnego nurtu.

Spływ kajakowy Łupawa – informacje ogólne:

Start: Kozin

Zakończenie: Gardna Mała

Długość spływu: 98 km

Czas spływu: 4-6 dni

Spływ kajakowy z dziećmi: NIE

Ilość przenosek: 9

Kajaki: jedynki, Vista, Carolina 14, Expression 11

Spływ Łupawą – opis szlaku

Spływ kajakowy Łupawa – to jeden z ciekawszych szlaków kajakowych na Pomorzu, którego infrastruktura jest nieustannie poprawiana. Rzesze kajakarzy, nie tylko z Polski, przybywają tu by skosztować adrenaliny. Pomimo swojego górskiego wręcz charakteru, przyciąga turystów również zimą. Rzeka Łupawa dostarcza wrażeń, a także zachwyca bajkowym krajobrazem.

Spływ kajakowy Łupawa to doskonały poligon dla śmiałków corocznego pływania. Jednak najwięcej osób spotykamy tu na przełomie czerwca – lipca – sierpnia. W górnym brzegu rzeka przecina pas moren. Na trasie pojawiają się wysokie, strome wzgórza piętrzące się nad wodą. Szybki prąd, kamieniste bystrza, głazy i szypoty jak również tarasujące koryto stare buki sprawiają, że pokonanie tej rzeki wymaga doświadczenia kajakowego.  

Spływy Łupawą zweryfikują Twoje umiejętności. Nie wybieraj się tu sam i nie próbuj odłączać od grupy. Pamiętaj, że jesteś tu gościem i zachowuj się jak gość.

Spływ jednodniowy Łupawa

 • Kozin – Łupawa (5-7 godzin)

Spływy kajakowe Łupawa – trasa kilkudniowa

 • Kozin – Łupawa (5-7 godzin)
 • Łupawa – Damno Młyn (5-7 godzin)
 • Damno Młyn – Jaz przed elektrownią Żelkowo(4-5 godzin)
 • Elektrownia Żelkowo – Gardna Mała (5-6 godzin)

Dodatkowe atrakcje

Słynne na całą Polskę “Święto Chleba” w miejscowości Łupawa, obchodzone jest z rozmachem właśnie u brzegów słynnej rzeki. To przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową.

Rzeka Łupawa jest dostępna dla turystów bez ograniczeń w górnym i środkowym biegu. W okolicach Smołdzina wpływa na teren Słowińskiego Parki Narodowego, który stanowi nie lada atrakcje dla kajakarzy. Aby kontynuować spływ Łupawą na tym odcinku należy otrzymać specjalne zezwolenie od Dyrektora Parku:

Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego

ul.Bohaterów Warszawy 1A

76-214 Smołdzino

tel. 059 81 17 204 ; 059 81 17 339 ; 059 81 17 509

email : sekretariat@slowinskipn.pl

www.slowinskipn.pl

 

Wśród największych atrakcji Łupawy można wymienić:

 • Park Krajobrazowy – „Dolina Słupi”
 • Rezerwat „Rowokół”
 • Słowiński Park Narodowy
 • Elektrownie wodne
 • Średniowieczne pałace i kościoły

 

 

Spływy kajakowe Bukowina

Rzeka Bukowina

Rzeka Bukowina to prawy dopływ Łupawy (zobacz spływ Łupawą). Swoje źródła ma na Pojezierzu Kaszubskim. Jest to rzeka o charakterze podgórskim o długości 28,6 km.

Wybierając spływ Bukowiną należy pamiętać, że jest to trudny szlak kajakowy, dostępny tylko dla doświadczonych wodniaków. Rzeka Bukowina posiada watki nurt, który wprawdzie w początkowym jej biegu jest stosunkowo spokojny, by z czasem mocno przybrać na sile.

Spływy kajakowe Bukowina – informacje ogólne:

Start: Siemirowice

Zakończenie: Kozin

Długość spływu: 13 km

Czas spływu: 1 dzień / 6-7h

Spływ kajakowy z dziećmi: NIE

Ilość przenosek: 0

Kajaki: jedynki, jedynki górskie

Spływ Bukowiną – opis szlaku

Jeżeli jesteśmy doświadczonymi wodniakami wówczas spływ Bukowiną będzie dla nas nie lada wyzwaniem. Szybki nurt, liczne bystrza , a także piękne leśne krajobrazy urozmaicają wyprawę.

Ta z pozoru niepozorna rzeka dostarczy kajakarzom mocnych wrażeń. W początkowym biegu spokojna, by z czasem przemienić się w rwący potok, na którego trasie możemy spotkać min. zwalone drzewa.

Spływy kajakowe Bukowina stanowią zapowiedź dalszej trasy rzeką Łupawą, do której uchodzi. Niesamowite emocje i duży wysiłek tego dostarczy właśnie rzeka Bukowina.

Spływ jednodniowy Bukowina

 •         Siemirowice – Kozin (6-7 godzin)

Zdjęcia:

Bukowina i Łupawa - spływy kajakowe


 

Zarezerwuj kajaki

Zostaw wiadomość