Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Brda - kajaki i spływy kajakowe

Spływy kajakowe Brda

Rzeka Brda

Rzeka Brda zwana jest również Królową Borowiackich Rzek. Jest prawym dopływem Wisły, o długości 239 km i łącznej powierzchni dorzecza 4627 km kw. Spływ Brdą dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, ponieważ większa część tej trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” jak również na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka Brda została odnotowana w dokumentach już w XIII wieku jako Dbra, co oznaczało: dół, jamę, dolinę wodną. Jest to rzeka głęboko wcięta w wysoczyzny morenowe i sandrowe.

Rzeka Brda charakteryzuje się najniższymi w skali Polski wahaniami przepływów. Ich wzrost notowany jest w miesiącach wczesnowiosennych i letnich. Dodatkowo rzeka Brda należy do najczystszych rzek województwa kujawsko – pomorskiego, w której można spotkać takie ryby jak: boleń, brzana, jaź, karaś, kleń, leszcz, lin, okoń, pstrąg potokowy, sandacz, szczupak i troć wędrowna.

Spływ kajakowy Brdą informacje ogólne:

Start: Świeszyno

Zakończenie: Bydgoszcz

Długość spływu: 223 km

Czas spływu: 10-12 dni

Spływ kajakowy z dziećmi: TAK

Ilość przenosek: 5

Kajaki: jedynki, dwójki, kanadyjki (Carolina 14, Vista, Expression 11, Sprinter)

Spływ kajakiem Brda opis szlaku:

Spływ Brdą należy do najstarszych w Europie. Jest to spływ kajakowy dla początkujących, ponieważ spadek Doliny jest na ogół wyrównany w całym jej brzegu. Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych szlaków w Polsce. Piękno i różnorodność znajdujących się tu rezerwatów przyrody zachwyci każdego. Spływ Brdą dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rzeka ma urozmaicony brzeg, szczególnie w górnej części meandruje wśród pól i łąk. Kręta, otulona pięknymi lasami, przepływa powoli, by za chwilę zmienić się w wartki potok otoczony urwistymi brzegami.

Spływ kajakowy Brdą można podzielić na trzy etapy. W górnych odcinkach znajdują się płycizny, które zmuszają do przenoszenia kajaków. Tutaj też możemy spotkać zimorodka, łosia lub muflona (kozicę sprowadzoną z Korsyki). W liczącym prawie 300 lat lesie bukowym możemy również natknąć się na gniazda kormoranów i czapli. W środkowym odcinku spływ Brdą dostarcza zupełnie innych wrażeń.  Jest to jeden z najczęściej uczęszczanych odcinków rzeki ciągnących się od jeziora Szczytno do Zapory w Mylofie. Brda płynie tutaj szeroko i spokojnie, dlatego jest to odcinek polecany na spływ kajakowy z dzieckiem. Rzeka przepływa tu początkowo przez ciąg jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej, a następnie przez Bory Tucholskie. Niewątpliwą atrakcję stanowi tu Zalew Koronowski. Dolny odcinek charakteryzuje się większym spadkiem – spływ kajakowy w tej części rzeki jest nieco trudniejszy, ale wciąż łatwy z małą dawką adrenaliny. Nurt jest tutaj bardziej bystry. Linia brzegowa łączy zaskakujący labirynt półwyspów, wysp i urozmaiconych zatoczek. Całość otoczona jest pięknymi lasami sosnowymi. Spływ kajakowy Brdą można zwieńczyć przepływając przez Bydgoską Wenecję, co może być dodatkową atrakcją.

Spływ Brdą jest dobrze przygotowany dla kajakarzy. Na jego drodze spotkać możemy wyposażone pola biwakowe. Infrastruktura jest dobrze przygotowana również dla spływów 3-5 godzinnych. Liczne wiaty i miejsca na ognisko sprzyjają odpoczynkowi. Udając się na spływ kajakowy Brdą nie sposób nie zatrzymać się na polu biwakowym potocznie zwanym „Folbryk”, gdzie przesympatyczny sprzedawca zaprasza na pyszną kawę i steki. Pierwszy prysznic możemy zafundować sobie w miejscowości Dolinka – stąd też blisko już do Przechlewa na zakupy.

Spływ jednodniowy Brda

 • opcja 1 – Żołna – Nowa Brda – Folbryk (4,5 godziny)
 • opcja 2 – Nowa Brda – Garbaty Most (4 godziny)
 • opcja 3 – Przechlewo – Płaszczyca – Sąpolno (3 godziny)

Spływy kajakowe Brda – trasa kilkudniowa

 • Dzień pierwszy Trzyniec – Stara Brda (16 km).
 • Dzień drugi – Stara Brda – Żołna (14 km).
 • Dzień trzeci – Nowa Brda – przez Folbryk  (Przytoń)  (16 km).
 • Dzień czwarty – Garbaty Most – OSiR Przechlewo (18 km).
 • Dzień piąty – OSiR Przechlewo – Małe Swory (18 km)
 • Dzień szósty – Małe Swory – Rytel (30km)
 • Dzień siódmy – Rytel – Tuchola (20 km)
 • Dzień ósmy – Tuchola – Piła Młyn (18 km)
 • Dzień dziewiąty – Piłą Młyn – Zalew Koronowski (18 km)
 • mapa, szlak Brdy (1) (do pobrania)

Mapa trasy:

Spływ_Brdą

Spływ Brdą ciekawostki:

Spływy kajakowe Brda to nie tylko spływy, ale również wieczorne spotkania przy ognisku. Jest to jedna z najpopularniejszych tras, z której chętnie korzystał Karol Wojtyła. Był to jego pierwszy spływ kajakowy, stąd też na jego trasie odbywają się obecnie nabożeństwa „pod chmurką”, które ściągają do Nowej Brdy setki osób.

Co roku na jesień (październik listopad) odbywa się tu spływ kajakowy, w trakcie którego wodniacy sprzątają ponad 30 km rzeki – w jeden dzień. Patronat nad sprzątaniem objęło Nadleśnictwo Niedźwiady z siedzibą w Przechlewie – angażując firmy organizujące spływ Brdą z Przechlewa, które pomimo konkurowania ze sobą w sezonie, świetnie dogadują się na wspólnym ognisku podsumowującym sprzątanie.

Zdjęcia:

Brda - spływy kajakowe

 

Zarezerwuj kajaki

Zostaw wiadomość