Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Spływ kajakowy na Kaszubach.

Kaszuby to kraina zanurzona w naturze. Jeziora, rzeki, lasy, łąki… Czy można wyobrazić sobie piękniejsze miejsce na ziemi ? Jeśli dodamy do tego agroturystyki, pensjonaty, hotele czy pola biwakowe, to już wiemy gdzie możemy spędzić nasz długo wyczekiwany urlop !

I jeszcze jedno… wybierając się na spływ kajakowy w okolice Przechlewa, możecie liczyć się z tym, że na trasie spływu będziecie sami. Tu nie ma takich tłumów ! 🙂 A to zdecydowanie bardzo dobra informacja dla turystów.

 

Dla ceniących ciszę i spokój przygotowaliśmy ofertę spływu po rzece Brdzie. Możemy zaplanować trasę kilku godzinną lub kilkudniową. Uprzedzamy pytania 🙂

 • Czy na trasie spływu są sklepy ?
 • Nie – w początkowych etapach nie ma możliwości zrobienia zakupów na trasie. Pierwszym miejscem jest Pakotulsko lub Przechlewo. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka artykułów spożywczych i przede wszystkim w wodę.

 

Czy pola biwakowe na postojach są płatne ?

Nie – wszystkie pola biwakowe w górnym odcinku rzeki Brdy zarządzane przez gminy są darmowe. Jeśli decydujecie się na spanie na prywatnych polach biwakowych, musicie liczyć się z opłatami.

 

Jak sprawdzać prognozy pogodowe ?

My korzystamy z dwóch portali: dmi.dk oraz yr.no   Aktualizacje są co kilka minut. Prognozy są dość dokładne.

 

Jak rezerwować kajaki na spływ Brdą ?

Będziemy wdzięczni za rezerwacje emailowe. Bardzo nam to ułatwia pracę.

 

Zapraszamy z dziećmi ! Rzeka Brda to idealne miejsce na pierwszy spływ kajakowy !

 

 

 

Spływ rzeką Lipczynką.

Spływ rzeką Lipczynką.

Szybkie przyjście wiosny i wysoki poziom wody w dopływie rzeki Brdy – rzece Lipczynce, sprawiło że tradycyjnie w jeden z pierwszych weekendów kwietnia, udało nam się spłynąć odcinkiem Przechlewko – Dąbrowa Człuchowska. Do spływu przygotowywała się grupa 17 osób. Kajaki hybrydowe i górskie oraz całe oporządzenie (fartuchy, kurtki, beczki i tp) przygotowaliśmy dzień przed wyprawą. Na miejscu, tuż przed startem, ułożyliśmy plan spływu oraz wyznaczyliśmy stanowiska – dwa najbardziej doświadczone kajaki spływały na początku, reszta grupy w odstępach 5-10 metrów i dwie doświadczone osoby z tyłu grupy. Zamkniecie grupy doświadczonymi kajakarzami jest chyba jednym z najważniejszych czynników bezpiecznego spływania. Rzeka Brda oraz jej dopływy – Lipczynka czy Modra, nie są głębokimi rzekami i nie maja niebezpiecznych progów czy odwojów – jednak nawet tu trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Ostatnie sprawdzenie sprzętu i ruszamy na wodę. Słońce towarzyszyło nam przez cały spływ. Do pierwszego postoju na Łubiance płynęliśmy około 2,5 godziny. Godzina przerwy po walce z kilkoma zwałkami i ruszamy ponownie. W Dąbrowie meldujemy się po 5,5 godziny od startu. Szlak jest łatwy i tylko jedna z przeszkód wymagała obejścia. Zwałki są w kilku miejscach a woda zaskakująco czysta w górnym odcinku. Dopiero od Łubianki kiedy rzeka płynie przez torfowe łąki i aż do samej Dąbrowy kolor jest bardziej brązowy a po zamoczeniu wiosła często z dna unosił się gęsty osad. Przez te wszystkie godziny towarzyszył nam śpiew ptaków i kilkukrotnie widzieliśmy pary żurawi. Polecamy spływ rzeka Lipczynką dla mniej lub bardziej doświadczonych kajakarzy zwałkowych.

Co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy ?

Lista rzeczy na spływ kajakowy. 

 

Może być bardzo duża i rozbudowana. Ale to zawsze ograniczy naszą mobilność. Kiedy zabierałem się do pisania tego wpisu, przed oczyma miałem sympatyczną grupę Pana Włodka ze Śląska. Specjalnie dla nich, zdemontowaliśmy w czterech dwuosobowych kajakach przednie fotele. Ilość ekwipunku była … hmm.. nawet to ciężko opisać, bo wioząc w 8 osobowym busie 4 osoby i cały ten ogromny ekwipunek, nie upchnął bym przysłowiowej szpilki. Kiedy wieczorem dowoziłem do pierwszego przystanku jeszcze jednego uczestnika tej grupy, nie kryłem dalszego zdumienia. Grupa Pana Włodka miała wszystko ! Stoliki, fotele, telewizor turystyczny, doskonale zaopatrzoną lodówkę ! No cóż, To jeden z doskonałych przykładów co można zabrać na spływ kajakowy ! Wszystko ! 🙂 I wtedy niczego nam nie zabraknie. Ta grupa płynęła 5 dni. Ale wybierając się na jeden dzień, możemy wszystko zmieścić w plecaku, czy worku wodoszczelnym. Średniej wielkości.

 

Co zapakować na spływ kajakowy ?

 

Moja lista jest taka:

Woda

Jedzenie

Zapałki (zapalniczka, krzesiwo)

Nóż (scyzoryk)

Telefon komórkowy (od kilku lat kupuję tylko te wodoodporne więc go nie zabezpieczam)

Latarka (czołówka)

Odzież na przebranie, ewentualnie przy pewnej pogodzie, dodatkowa koszulka czy bluza.

Buty do wody

Linka (sznurek)

Mini apteczka (plastry, opaski, bandaże, koc termiczny)

 

To moje minimum.

 

Co polecam dodatkowo :

 

 • – Środek na komary – sprawdzony to Mugga – ale uwaga ! Nie dla dzieci. Bardziej bezpieczny to Ultrathon.

Zdecydowanie dobre środki i skuteczne tak na biwakach jak i w czasie płynięcia kajakiem. dodatkowo zabezpieczają przed meszkami czy kleszczami.

 • – Mapka
 • – Folia lub plandeka
 • – Okulary
 • – Czapka
 • – Krem
 • – Pieniądze

Każdy z nas ma pewnie jeszcze kila rzeczy do dodania.

Kamizelka, wiosło, worki wodoszczelne i oczywiście kajak – musicie dostać w wypożyczalni 🙂

 

 

Spływ kajakowy 2018

Czy rzeka Brda nadaje się na spływ kajakowy ?

 

Już w miesiącu lutym otrzymywaliśmy od Was pytania dotyczące drożności rzeki Brdy. Pytania powiązane głównie z wydarzeniami związanymi z ubiegłoroczną wichurą. Uspokajamy oczywiście i zapewniamy, że okolice Przechlewa nie ucierpiały. Warunki na spływ kajakowy są idealne.

 

Co z rzekami takimi jak Czernica, Biała, Ruda, Chocina ?

 

Oczywiście i te rzeki nie ucierpiały. Szlak Czernicy nadal jest dziki i uroczy. I chociaż październikowe wiatry były równie silne jak te sierpniowe w naszym rejonie, to jednak wiatrołomy nie są na tyle duże, by tamowały ruch na rzece.

Rzeka Ruda również nie ma większej ilości drzew w korycie.

Szlak Chociny biegnie głównie przez łąki, więc niczego szczególnego co mogło by Wam zagrażać, nie zaobserwowaliśmy.

 

Czy spływ kajakowy jest bezpieczny ?

 

Mamy nadzieję, że takie zjawiska pogodowe jak te zeszłoroczne, będą bezpiecznie omijały nie tylko nasz region ale również sąsiednie okolice.

 • – Zawsze sprawdzaj prognozę pogody na nadchodzący dzień.
 • – Zawsze możesz wysłać smsa z pytaniem do wypożyczalni – jak kształtuje się prognoza na nadchodzący dzień.
 • – Zawsze bądź przygotowany na ekstremalne warunki pogodowe.

 

Spływ kajakowy, dobrze zaplanowany i przygotowany – jest bezpieczny. Nie różni się ta aktywność od innych na świeżym powietrzu. Jednak asekuracja i znajomość szlaku jest bardzo ważna. Również analizowanie i częste aktualizowanie prognoz pogodowych ma ogromne znaczenie, również na szlaku – z kajaka. Można próbować zapobiec różnym sytuacją mając aktualne informacje.

 

 

Planuj spływ kajakowy z głową !

Podstawą udanego spływu jest jego dobre zaplanowanie. Planowanie wiąże się z bezpieczeństwem. Musimy być przygotowani na różne sytuacje. Już w marcu i kwietni planujecie swoje kajakowe włóczęgi. Większość z Was przygotowuje listę najpotrzebniejszych rzeczy na spływ parodniowy czy kilku godzinny. Myślicie o odzieży, prowiancie, i ładowarce do smartphone. Zabezpieczacie się przeciwko komarom. Szukacie na forach najlepszego śpiwora,  namiotu… Kamizelki dla dzieci ! Pytacie w wypożyczalni, gdzie macie zarezerwowane kajaki – oczywiście są 🙂 . Pamiętajcie by dokładnie je dla Waszych pociech dopasować. Wypytajcie o trasę. Poproście o informację, gdzie można Was w przypadku nie pogody odebrać szybciej. Choć nie zawsze jest to możliwe. Jeśli zabieracie zwierzaka – przeważnie psa – zapytajcie o kamizelkę dla niego. Chociaż Wszyscy jesteśmy bardzo mocni w swoim przekonaniu co do umiejętności pływania naszych czworonogów, to zapewniamy Was, że nie zawsze psiaki wychodzą z takiej nie zamierzonej kąpieli cało.

Jeśli macie możliwości zaopatrzyć w  kamizelkę swojego psiaka – zróbcie to.

My polecamy lidera w produkcji psich kamizelek : www.grandefinale.pl

W tych kamizelkach, zwierzaki są naprawdę bezpieczne.

Kajakiem przez Pomorze.

Kajakiem przez Pomorze to projekt – inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego.

O projekcie głośno zrobiło się już 4 lata temu. Początkowo były rozmowy i ustalenie zakresu prac. Później  badania i dokładny opis szlaków oraz zebranie pozyskanych informacji po raz pierwszy w jeden profesjonalny przewodnik. Na etapie spływania i badania szlaków do projektu zaczęto zapraszać gminy – bo to na nich będzie spoczywał największy ciężar finansowy oraz operatorów – wypożyczalnie kajaków i organizatorów spływów kajakowych. Od ponad roku trwają już tylko szczegółowe ustalenia co do lokalizacji przystani kajakowych, oraz zakresów prac przy oznaczaniu szlaków.

W Wasze – kajakarzy ręce, trafi przewodnik z opisem kilkudziesięciu tras kajakowych. W okolicy naszej bazy macie do dyspozycji wiele szlaków – opisane w w/w przewodniku będą rzeki : Brda, Chocina, Ruda, Biała, Czernica. Te troszkę dalej to : Studnica czy Wieprza.

Również w wersji elektronicznej będzie można korzystać z przewodnika. Największą zmianą – nie praktykowaną często to aktualizacje. Dokonywane będą na bieżąco a to wpłynie na Wasze bezpieczeństwo.

Bardzo się cieszymy, że od początku byliśmy małą częścią tego projektu.

Gratulujemy pomysłu i cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie z samorządem woj. Pomorskiego oraz Gminą Przechlewo, przekazać w Państwa ręce bardzo dobry przewodnik.

Brda – rzeka czysta i bezpieczna.

Rzeka Brda ma opinię jednej z najczystszych w północnej części naszego kraju. Pomimo ogromnego ruchu turystycznego, wciąż rośnie świadomość ludzi oraz zwiększa się wysiłek wkładany w systematyczne sprzątanie rzeki i miejsc postojowych dla kajakarzy.

Górna Brda stanowi jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych. Setki wodniaków w miesiącach maj – wrzesień, ściągają tu tłumnie by zakosztować przygody i właśnie tu oddychać czystym powietrzem.

Przewaga drzew iglastych, oraz ogromne połacie lasów bukowych w pobliżu, nadają tej dolinie charakteru pierwotnego. Rolniczy charakter gminy oraz brak przemysłu to przewaga naszego regionu.

Pojawienie się takich ryb jak miętus, pstrąg czy troć oraz często widziany zimorodek zdają się świadczyć o tym, że wraca tu natura. A współczesny turysta ma ogromną szansę na bytowanie z nią i pielęgnowanie.

Coraz popularniejsze wyprawy kajakowe całymi rodzinami z dziećmi, dają możliwość uczenia młodych pokoleń dbania o środowisko.

Dbajmy o to bogactwo przyrodnicze i chrońmy je.

Spływy kajakowe są doskonałą formą edukacji ekologicznej. To idealny moment by przez aktywność terenową uczyć wrażliwości i jednocześnie dbać o zdrowie.

 

 

 

 

 

Październikowy spływ rzeką Bukowiną – relacja.

Spływ Bukowiną – czas start ! 

 

Przygotowanie grupy do tego spływu, zajęło nam sporo czasu. Grunt to umiejętności. Od Czasu pierwszego szkolenia minęło już 18 miesięcy. Grupa poznała założenia i program PSKK (Polski System Kwalifikacji Kajakowych). Szkolenia były zawsze 3 – 4 dniowe o każdej porze roku. Przygotowanie do trudniejszych warunków zimowych też dało grupie psychiczna przewagę. Bogaci o różne doświadczenia i posiadający poziom wyszkolenia na zwałkach na etapie PSKK III stopnia, dawały nadzieję, na spływ bez kabin.

 

Ciepły dzień – kajaki na Bukowinę !  

 

Wyjechaliśmy o 08:00 z Przechlewa. Po dojeździe do Oskowa, rozpakowaliśmy przyczepy i zaczęliśmy sprawdzać osprzęt – worki wodoszczelne, kurtki kajakowe, fartuchy, kamizelki… Po 10 minutowej rozgrzewce, zaczęliśmy wodowanie. Do pierwszego bystrza mieliśmy około 800 metrów, bez problemy w odpowiednich odległościach wszyscy bezpiecznie je pokonali.

Już po następnym kilometrze, grupa wiedziała z czym ma do czynienia. Ilość zwałek umiarkowana ale zanurzone głazy i szybkie wynoszenie kajaka na nurcie zaraz po zakręcie, sprawiło, że trzeba było zachować ostrożność praktycznie przez cały czas.

Chwila nieostrożności i już pierwsza wywrotka za nami. po przeskoczeniu uskoku, Maciej nie zauważył pochylonej kłody i już szczęśliwy pozwolił się pchnąć silnemu prądowi właśnie na tą przeszkodę. Napierający nurt po krótkiej walce pokazał mu kto rządzi. A my pomagaliśmy mu w holowaniu kajaka do brzegu i wylewaniu wody. Kolejne wywrotki – 5 szt na dalszym etapie rzeki.

 

Podsumowując – nikt nie wywrócił się dwa razy. Wszystkie wywrotki wynikały z chwili nieuwagi i odprężenia. Nie zdarzały się na przeszkodach, które uważaliśmy za trudne a już za nimi.

Rzeka cudowna, z silnym nurtem i wysokimi zboczami.

Na pewno tu wrócimy ! 

Październikowy Spływ Chociną

Rzeka Chocina – dopływ rzeki Brdy.

Po dwóch intensywnych dniach na rzekach – Bukowina i Wieprza, trzeci dzień zaplanowaliśmy na rzece Chocinie. Piątek i sobota pogodowo były wręcz idealne. 16 stopni, brak opadów deszczu. Niestety niedziela w prognozach wyglądała tragicznie. 10 stopni na plusie, ale ciągły opad deszczu od godziny 10:00. Takie prognozy nie działały na nas pozytywnie.

 

Spływ Chociną – czas start !

Wystartowaliśmy wcześnie rano. Na starcie zameldowało się 17 osób. O godzinie 08:30 byliśmy już na wodzie. Wodowanie przy tamie i szybkie płynięcie do pierwszego mostu. Na trasie brak zwałek ale w poprzek rzeki rozciągnięte linki z kotwicami, które mają za zadanie zatrzymywać kłody, zielsko i większe śmieci. Trzeba bardzo ostrożnie przepływać pod linką. Na trasie Zielona Chocina – Chociński Młyn, napotkaliśmy trzy takie przestawki. Do tego można doliczyć 5 mostków, które musieliśmy pokonywać górą, bo poziom wody był na tyle wysoki, że nie dało się przepłynąć pod mostkiem. Wszystkie udało nam się przeskoczyć bez wysiadania z kajaków.

 

Mokry spływ Chociną.

Po 1,5 godziny po starcie, zaczyna intensywnie padać deszcz. Delektowanie się widokami, odchodzi na dalszy plan. Jesteśmy dość mocno skupieni na szybkim pokonywaniu wszystkich mostków i zakrętów, po to by jak najszybciej, zameldować się na mecie. Na szczęście pogoda była bezwietrzna więc oprócz deszczu i zimna w dłonie, które zaczęło się powoli dawać we znaki nic więcej nam nie przeszkadzało.

Po 2,5 godzinie z prawej strony, zarysowuje się wieża obserwacyjna lasów państwowych. Kolejne 20 minut i dopływamy do mostu w Chocińskim Młynie.

Brda czy Wda, czyli którą rzekę wybrać na spływ kajakowy?

Brda czy Wda, czyli którą rzekę wybrać na spływ kajakowy?

 

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem zadaje nam pytanie, którą rzekę wybrać: Brda czy Wda? Nie sposób jednak odpowiedzieć na niejednoznacznie, ponieważ są to dwie zupełnie różne wody. Dlatego też spływ kajakowy którąkolwiek z nich dostarcza kajakarzom innych wrażeń. Tak więc poniżej przedstawiamy zalety obu rzek oraz nasze rekomendacje dla początkujących.

Spływy kajakowe Brdą – zalety

Po pierwsze rzeka Brda, szczególnie w swoim górnym odcinku, jest bardzo płytka. Sprawa to, że spływy kajakowe z dziećmi czy z osobami, które dopiero teraz zaczynają swoja przygodę na spływach kajakowych – są bezpieczne.

Kolejnym z atutów rzeki Brdy, jest jej usytuowanie. Trasa spływu jest bardzo dobrze przygotowana, a dla kajakarzy przygotowane są szczegółowe mapy z jej opisem. Po obu stronach rzeki znajdują się z kolei pola biwakowe wyposażone w kosze, wiaty i toalety. Tak więc kończąc spływ kajakowy na danym etapie możemy spokojnie odpocząć i przygotować się na kolejny dzień nowych wrażeń.

Trasa spływu Brdą jest bardzo dobrze oznaczona. Na postojach znajdują się liczne tablice informacyjne z opisem i czasem płynięcia poszczególnych etapów. Jest to szczególna zaleta, dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Co więcej, rzeka Brda należy do najczystszych w regionie. Akcje sprzątania rzeki są organizowane kilka raz w roku – również w sezonie, dzięki czemu turyści mogą poczuć się bardzo komfortowo. Spływ kajakowy jest więc przyjemny dla oka, ponieważ cieszy otaczającą przyrodą Doliny Brdy.

Centralnym punktem na mapie górnego szlaku rzeki Brdy, jest Przechlewo. To miejsce gdzie można zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze artykuły oraz wypożyczyć sprzęt wodny.

Porównując szlak rzeki Brdy do szlaku Wdy, możemy również odnieść wrażenie, że na całym górnym odcinku rzeki Brdy, płyniemy pośród lasów i starodrzewia. A, w nurcie znajduje się wiele powalonych pni drzew – natura jest tu niezmienna.

Spływy kajakowe Wdą – zalety

Rzeka Wda oferuje turystom swoje czyste wody i szerokie koryto, które również jest bezpieczne dla kajakarzy. Dodatkowo jest to woda, która urozmaica swój brzeg licznymi jeziorami. Jedno z największych to jezioro Wdzydzkie.

Uznaje się, że rzeka Wda jest rajem dla żeglarzy i innych wodniaków.

Spływ kajakowy Wdą jest również urozmaicony stanicami. Kłopotem może być lokalizacja, ale stanice są również wyposażone w kosze na śmieci i często w specjalne pomosty do wyciągania kajaków.

Zakupy możemy zrobić np. w Czarnej Wodzie – tu również wypożyczymy kajaki.

Brda czy Wda – zatem którą rzekę wybrać na spływ kajakowy?

Podsumowując, jeżeli planujemy jednorazowy spływ kajakowy, zdecydowanie bardziej rekomendujemy Brdę. To rzeka idealna dla początkujących, ponieważ pozwala nabyć podstawowych umiejętności, które przydadzą się na trudniejszych szlakach.

Jeżeli na spływ kajakowy planujemy zabrać ze sobą dzieci, rzeka Brda będzie także dobrym rozwiązaniem.

Jak zakończymy spływ kajakowy Brdą, warto wyruszyć na spływ Wdą… i dalej zwiedzać inne rzeki Polski.

Zostaw wiadomość