Kontakt: Karolina 888 444 424 kayaksprzechlewo@gmail.com

Biała - kajaki i spływy kajakowe

Spływy kajakowe Biała

Rzeka Biała

Rzeka Biała należy do najczystszych rzek w Polsce. Jest też bezpieczna, szczególnie na odcinku Bielica – Międzybórz, dlatego też jest idealnym miejscem dla początkujących wodniaków. Jeżeli więc interesują nas spływy kajakowe z dzieckiem warto wybrać się właśnie tutaj, ponieważ panuje tu znikomy ruch, a sama rzeka Biała ma płytkie koryto. Tylko początkowy odcinek spływu z Jeziernika rekomendowany jest doświadczonym kajakarzom.

Rzeka Biała jest prawym dorzeczem Warty, dopływem Czernicy o łącznej długości 25 km., jest więc idealna na spływ jednodniowy.

Spływ kajakowy Biała – informacje ogólne:

Start: Jeziernik /  Bielica

Zakończenie: Międzybórz

Długość spływu: 25 km

Czas spływu: 1 dzień

Spływ kajakowy z dziećmi: TAK

Ilość przenosek: 1

Kajaki: jedynki, dwójki, kanadyjki (Expression 11, Carolina 12, Carolina 14, Sprinter i Vista)

Spływ Białą – opis szlaku

Jeżeli jesteśmy doświadczonymi wodniakami wówczas spływ Białą można rozpocząć z miejscowości Jeziernik. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kajakami rekomendujemy jednak Bielicę, dzięki czemu zyskujemy pewność, że ten 4h odcinek będzie nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim bezpieczny. Rozpoczynając spływ kajakowy Biała od razu zauważymy, że rzeka zachwyca swoją przezroczystą wodą i tak jest na całej jej długości.

Spływ Białą ciągnie się przez duże, przepiękne obszary leśne, gdzie nietrudno jest dostrzec dziką zwierzynę. Przed Międzyborzem będziemy mieli okazję spotkać daniele i kozy, które z ciekawością przyglądają się kajakarzom.  Nikogo też nie powinna zadziwić sarenka z kokardką na szyi.  Były grupy, wśród których wzbudziła ona strach wskakując do wody i zdaje się goniąc za kajakami.

Na szlaku natkniemy się wyłącznie na pojedyncze zwałki i kilka mniejszych bystrzy. Aktywność bobrów i naturalna erozja tworzą uroczyska, przez co rzeka Biała może wydać się nico trudniejsza. Po 2 godzinach od rozpoczęcia spływu, rzeka dzieli się na dwie odnogi – wybieramy przenoskę na małym spiętrzeniu z prawej strony – i właśnie prawym korytem kontynuujemy spływ kajakowy. Dodatkowo na trasie możemy spotkać sporo przeszkód terenowych: rozlewiska, gęstwiny trzcin, powalone drzewa, niemniej jednak rzeka nadal pozostaje bezpieczna dla dzieci. Tylko w środkowym jej biegu zdarza się, że brzegi są zabagnione i trudno dostępne.

Spływ Białą można kontynuować na Czernicy a skończyć na Gwdzie. To idealne rozwiązanie dla osób mogących poświęcić na spływ 5 dni.

Opis szlaku rzeki Białej do wydrukowania: szlak Białej (1)

Spływ jednodniowy Biała

  •         Bielica – Międzybórz (4 – 5 godzin)

Dodatkowe atrakcje

Rzeka Biała zachwyca nie tylko czystością, bogatą roślinnością wokół, ale także dziko biegającymi zwierzętami, które można spotkać w trakcie spływu. Sprawia to, że jest to szlak szczególnie atrakcyjny dla osób, które lubią obcować z naturą.

Warto przyjechać tutaj dzień wcześniej, dzięki czemu będziemy mięli okazję na wspólne biwakowanie z innymi wodniakami przy wieczornym grillu. Pole biwakowe przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Bielica jest dobrze wyposażone i wręcz zaprasza kajakarzy oraz miłośników biwakowania pod namiotem.

Zdjęcia:

Biała - spływy kajakowe

Zarezerwuj kajaki

Zostaw wiadomość